Zima to był czas zabaw na śniegu i lodzie.
Aby przypomnieć dzieciom o zasadach bezpiecznego korzystania z
,,białego szaleństwa" zostaliśmy po raz kolejny zaproszeni na zajęcia edukacyjne przez zaprzyjaźnioną Miejską Bibliotekę Publiczną - Filia nr 5 w Żorach. Pani bibliotekarka omówiła z nami zasady bezpieczeństwa jakie
należy przestrzegać na śniegu i lodzie, by zimowe szaleństwo było
czasem przede wszystkim miłej i aktywnej zabawy.
Spotkanie
biblioteczne miało na celu usystematyzowanie i utrwalenie wiedzy dzieci z
zakresu bezpiecznych zabaw na śniegu i aktywnego wypoczynku.
Konspekt
zajęć w bibliotece 4-latki
Data: 18.02.2014r.
Prowadząca: Bożena Połczyńska
Temat zajęcia: „Hu hu ha nasza
zima zła...”
Cel główny:
-zapoznanie dzieci ze zdrowymi i
bezpiecznymi sposobami spędzania czasu wolnego podczas zimy
Cele szczegółowe:
-wykonuje polecenia prowadzącej
-zachowuje się kulturalnie w
bibliotece
-potrafi skoncentrować się na
wykonywanym zadaniu
-zna różne sporty i zabawy zimowe
-zna zasady bezpiecznej zabawy na
śniegu
-potrafi współpracować z
kolegą/koleżanką
-potrafi wykonać prace plastyczna
z wykorzystawszy watę
Metody pracy:
u z
grupy metod czynnych: zadania stawiane do wykonania
u z
grupy metod słownych: rozmowa, objaśnienia
u z
grupy metod podglądowych: prezentacja
Formy pracy:
u zbiorowa
u indywidualna
Środki dydaktyczne:
u sylwety
bałwanków
u sylwety
sylwety chmurek
u tekst
bajki „Pingwinek”
u tablica
korkowa z krzyżówką
u kartoniki
z pytaniami do krzyżówki
u kartoniki
ze zdaniami do zabawy „Zgaduj - zgadula'
u gazety
u kartoniki
z ilustracjami przedstawiającymi sporty i zabawy zimowe
u płyta
cd z muzyką
u kartki
z konturem bałwanka
u kredki
u wata
u płyta
cd z bajką „Myszka Miki”
Przebieg zajęć:
1.
Powitanie. Prowadząca śpiewa piosenkę do zabawy
integracyjnej za powitanie „Hej kolego, koleżanko! (dzieci ustawiają się w
kole) Ustaw ze mną krąg.... Dzieci odpowiadają „Dzień dobry”.
2.
Czytanie bajki „Pingwinek”.
3.
Krzyżówka zimowa z hasłem „sporty zimowe –
tablica korkowa.
4.
Sporty zimowe – dzieci losują po jednym obrazku
z ilustracji przedstawiających sporty zimowe i mają za zadanie naśladować
przedstawioną czynność.
5.
Zabawa w „Zgaduj – zgadula” - bałwanki i
śnieżynki. Dzieci mają za zadanie odgadywać czy stwierdzeni jest prawdziwe czy
fałszywe podnosząc przy tym (prawda) do góry patyczek z bałwankiem lub
śnieżynka.
6.
Zabawa relaksacyjna wprowadzająca dobry nastrój
w grupie – taniec na gazecie. Gazeta jest płatkiem śniegu, który topnieje.
Dzieci tańczą do muzyki, na przerwie w muzyce „płatek śniegu topnieje” – gazeta
się zmniejsza. Wygrywa ta para, która najdłużej utrzyma się na malejącym płatku
śniegu – gazecie.
7.
Masaż relaksacyjny – dzieci łączą się w pary i
siadają na dywanie jedno przed drugim. Rozgrzewka dłoni i placów. Wykonanie
masażu na plecach kolegi/koleżanki z uwzględnieniem ruchów adekwatnych do
treści wierszyka:
Wieje, wieje
wiatr
(dmuchamy lekko w
plecy kolegi/koleżanki)
mrozek szczypie
w nosy, w uszy
delikatnie
szczypiemy plecy
śnieżek mocny w
oczy prószy
stukamy w plecy
opuszkami palców
dzieci biegną do
ogródka
szybkie ruchy
palcami wskazującymi na przemian
lepią ze śniegu
zimowego ludka
rysowanie bałwanka
8.
„Bałwanek” - praca plastyczna, wykonanie
bałwanków z waty, wspólne oglądanie prac.
9.
Oglądanie bajki o przygodach Myszki Miki zimowa
porą.
10. Podziękowanie
za wspólną zabawę i pożegnanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz