Zabawa i sport posiadają
istotne znaczenie pedagogiczne, ponieważ przyczyniają się do ogólnego rozwoju dzieci i wspierają ich
aktywność. Organizowane różnorodne ćwiczenia i zabawy gimnastyczne umożliwiają
wszechstronne i wielokierunkowe oddziaływanie ,na bawiących się, stanowiąc w
procesie wychowania nie tylko najbardziej atrakcyjny, lecz zarazem najdostępniejszy
i najbardziej uniwersalny środek wychowawczy. Nauczyciele naszego przedszkola
przeprowadzili szereg zajęć edukacyjnych zgodnych z podstawą programową
mających na celu uświadomienie dzieciom
oraz ich rodzicom jak ważny jest ruch dla zdrowia i dobrego samopoczucia
.
Działania te mają na celu:
- uświadomienie dzieciom, że ruch to nie tylko
obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu
dnia;
-
konieczność zaplanowania w ciągu dnia
czasu na naukę oraz czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i
higienicznego trybu życia
-
związek między aktywnością fizyczną i
zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem;
-
uświadomienie dzieciom, że aktywny tryb życia
jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i
we własne możliwości;
SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNASTYCZNYCH
DLA DZIECI 4- LETNICH
DLA DZIECI
Prowadząca:
Halina Siwek
Grupa: 4- latki
Miejsce ćwiczeń :sala gimnastyczna
CELE OGÓLNE:
·
kształtowanie
prawidłowej postawy przez zabawę z przyrządem- woreczkiem;
·
wyrabianie
poprawności ruchów;
·
rozwijanie
naturalnych czynności ruchowych;
·
rozwijanie
świadomości własnego ciała oraz poczucia rytmu.
CELE OPERACYJNE - dziecko:
·
potrafi
manipulować przyborem gimnastycznym;
·
podejmuje
inicjatywę podczas zabaw ruchowych;
·
współdziała
z partnerem i w grupie;
·
wczuwa
się w powierzoną mu rolę;
·
poprawia
szybkość, zwinność, siłę;
·
wzmacnia
siłę ramion, nóg i tułowia;
·
przestrzega
reguł obowiązujących w zabawach;
·
potrafi
bezpiecznie ćwiczyć;
METODY PRACY:
·
Oglądowe
– pokaz;
·
Słowne
- słuchanie muzyki i opowiadania nauczyciela;
·
Czynne
- zadania do wykonania;
FORMA PRACY: indywidualna, grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kolorowe woreczki, materace, ławeczki, odpowiednio dobrana
muzyka, tamburyn, plastikowy pojemnik.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.
Ustalenie z dziećmi zasad bezpieczeństwa podczas
zabaw i ćwiczeń gimnastycznych w sali.
2.
Zabawa orientacyjno - porządkowa: „ Powódź”.
Dzieci biegają w rozsypce, na
zapowiedź: „ Powódź” wskakują na ławeczki lub materace. Na zapowiedź: „ Powódź
minęła” dzieci biegają swobodnie.
Zabawę powtarzamy kilka razy.
3.
Marsz po obwodzie koła w rytm piosenki: „ Czy gotowe
nogi do dalekiej drogi”- rozdanie dzieciom kolorowych woreczków.
4.
Zabawa: „ Podrzuć woreczek”- dzieci stoją w
rozsypce, podrzucają woreczek do góry i starają się go złapać.
Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
5.
Ustawienie w rozsypce, dzieci stoją w rozkroku tyłem
do siebie, w odległości jednego kroku. Wykonują skłon w przód przesuwając
woreczek po podłodze w bramce utworzonej w rozkroku.
6.
Dzieci ustawiają woreczek na lewym barku , wykonują
skłon w lewo- woreczek spada na podłogę. Ćwiczenie to powtarzają wykonując
skłon w prawo.
7.
„Przenieś woreczek za głowę”. Siad skulny, dzieci
umieszczają woreczek między stopy i przechodzą do leżenia tyłem. Następnie
przenoszą woreczek za głowę i podają do wyciągniętych rąk.
8.
„Skoki zajęcze”. Dzieci ustawiają się w
przysiadzie podpartym i wkładają woreczek między stopy. Próbują posuwać się do
przodu skokami zajęczymi, trzymają cały czas woreczek między stopami.
9.
„
Rzut woreczkiem do celu”. W niewielkiej odległości dzieci ustawiają się w
rzędzie przed plastikowym pojemnikiem. Zadaniem dzieci jest rzucanie woreczkiem
do pojemnika. Zabawę powtarzamy 2 razy.
10.
Zabawa ruchowa:
„ Gąski, gąski do domu”. Zabawa dla większej grupki osób.
Jedno dziecko zostaje mamą gąską, drugie wilkiem, pozostałe to gąski. Gąski i
mama gąska stają naprzeciwko siebie pod przeciwległymi ścianami, z boku – wilk.
Mama
woła: Gąski, gąski, do domu!
Gąski odpowiadają: Boimy się!
Mama: Czego?
Gąski: Wilka złego.
Mama: A gdzie on jest?
Gąski: Za górami, za lasami.
Mama: Co robi?
Gąski: Ostrzy zęby na nas.
Mama: Gąski, gąski, do domu!
Gąski
biegną do mamy, a wilk je łapie. Złapane dzieci odchodzą na bok. Ostatnia
upolowana gąska w następnej turze zostaje wilkiem.
Scenariusz zajęć gimnastycznych
w grupie dzieci 5 - letnich
Temat: Zabawy „Sportowców”na
boisku
Grupa: 5 latki ,,Żabki”
Prowadząca: Karolina Frąckowiak
Cele:
-kształtowanie zwinności, zręczności, szybkości i wytrzymałości
Szczegółowe:
1.chętnie podejmuje różnego rodzaje aktywności fiz.
2.przeskakuje przeszkody
3. pokonuje tor przeszkód
4.ustawia się sprawnie w określony sposób
Metody:
-bezpośredniej celowości ruchu,
Pomoce: obręcze ,skakanki, kamienie, hula-hop
·
Rozgrzewka) Część wstępna
1.Zabawa orient.-porządkowa „
Znajdź swoją parę”
- marsz w parach w rytm
tamburyna
-bieg w rozsypce podczas
przerwy
-powrót do par na dźwięki
tamburyna
2.”Niebo-ziemia”-uruchomienie
dużych grup mięśniowych (ustawienie dużych grup mięśniowych (ustawienie w
rozsypce, niebo- ręce do góry z wyciągnięciem ciała;
ziemia-przysiad podparty
·
Część główna
1.Sprężyna – ćw. kształtujące
mięśnie tułowia w płaszczyźnie czołowej
(skręty tułowia)
Postawa w rozkroku, ręce
ugięte w łokciach umieszczone na wysokości barków-napinanie mięśni z jednoczesnym skrętem barków – napinanie
mięśni jednoczesnym skrętem tułowia raz w lewo ,raz w prawo
2. „Dziury w płocie”-zabawa
na czworakach
I. Zespół staje w szeregu pomiędzy sobą
trzymając obręcze
II. Zespół przechodzi przez obręcze
Po 4 przejściach zmiana ról.
3. Tor przeszkód
·
„mur” z kamieni- przeskakiwanie bez dotykania
·
„wąska kładka”-
przejście po rozłożonej skakance z obręczy do obręczy
·
„ z kamienia na kamień”- przeskakiwanie z
obręczy do obręczy- powrót do” „kolejki”( trzykrotnie powtarzamy)
4.Zabawy w parach z obręczą
- jedno dziecko w rozkroku stoi w obręczy ,
drugie próbuje je wypchnąć nie wchodząc do środka ( dwukrotna zmiana)
5.Skoki w parach
-obręcz leży między dziećmi ,
jedno wchodzi do środka na sygnał jedno wyskakuje tyłem z obręczy , drugie
wyskakuje
- wzmożona uwaga ,żeby się
nie zderzyć
III. Zakończenie
1. Ćw.
wyprostne- marsz w parach z mięśniowym hula –hop; na sygnał zmiana
kierunku marszu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz